اولویت اصلی دولت بازنگری در برنامه جامع فولاد

منتخب‌سردبیر

اولویت اصلی دولت بازنگری در برنامه جامع فولاد

رئیس انجمن سنگ آهن کشور با اشاره به اینکه برنامه جامع فولاد با برنامه ریزی درست برای بخش معدن به نتیجه می رسد، گفت: دولت باید در برنامه جامع فولاد بازنگری کند و از طرفی سرمایه گذاری را از بخش شمش به بخش هایی منتقل کند که ارزش افزوده بیشتری برای کشور دارند. مهرداد اکبریان در رابطه با وضعیت سنگ آهن و فولاد کشور گفت: تولید فولاد کشور در حال حاضر سالانه حدود ۳۰ میلیون تن است و اگر قرار باشد ظرف مدت دو الی سه سال این ظرفیت به ۴۵ تا ۵۰ میلیون تن برسد، قطعا تولید سنگ آهن در داخل کشور کفاف این مسئله را نخواهد داد زیرا همه سنگ آهن کشور مصرف فولادی ندارد و در زنجیره تأمین فولاد مورد استفاده قرار نمی گیرند.

وی با اشاره به اینکه برخی از سنگ آهن های داخل کشور خارج از چرخه تولید فولاد هستند، تصریح کرد: تولید سنگ آهن پیش نیاز هایی مانند سرمایه گذاری در بخش اکتشاف و استخراج و همچنین ماشین آلات دارد و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نباید انتظار رشد ۸۰ درصدی را در بخش معدن را داشت و این مسئله مربوط به کلیه معادن کشور می شود.  رئیس انجمن سنگ آهن کشور افزود: ما برای رساندن ظرفیت تولید فولاد کشور به ۵۰ میلیون تن، چندین دغدغه داریم که یکی از مهم ترین دغدغه ها تأمین مواد اولیه مورد نیاز است و در بخش تأمین مواد اولیه، پیش نیاز های کلان زیادی داریم.

وقتی دولت به عنوان کسی که طراح این برنامه است و قرار است آن را هدایت کند، واردات ماشین آلات را محدود می کند، صنایع در تأمین سنگ آهن خود دچار مشکل خواهند شد. اکبریان گفت: اگر یک اقدام کلان از سوی دولت صورت بگیرد؛ به نحوی که طرح جامع فولاد مورد بازنگری قرار گیرد و مدت زمان رسیدن به اهداف بیشتر شود، برخی از پروژه ها منتقل شوند و به آب های جنوبی کشور منتقل شوند و سرمایه گذاری های لازم در بخش معدن انجام بگیرد، می توان گفت در میان مدت مواد خام بخش فولاد کشورمان در داخل کشور تأمین شود.

وی ادامه داد: اگر چنین اقدامی از سوی دولت انجام نشود، قطعا به مشکل برخواهیم خورد و بخش معدن برای تأمین مواد اولیه و تولید حدود ۸۰ میلیون تن سنگ آهن به مشکل بر خواهد خورد. رئیس انجمن سنگ آهن کشور درباره تولید شمش و مقاطع فولادی در کشور تصریح کرد: یکی از ایراداتی که می توان برای برنامه توسعه در نظر گرفت، این است که چرا ما توسعه را یک توسعه کمی در نظر گرفته ایم و چرا علاقه مندیم که ارزان ترین محصول صنعت فولاد را گسترده تر کنیم. اکبریان تأکید کرد: همه برنامه ها و تلاش ها برای بالا بردن میزان تولید شمش فولادی است.

ما در حال حاضر دو برابر مصرف داخلی کشور شمش تولید می کنیم و قرار بر آن است که این میزان تولید چندین برابر افزایش پیدا کند. اگر ما بخواهیم ۵۰ میلیون تن شمش تولید کنیم؛ با توجه به اینکه مصرف شمش ما در کشور حدود ۱۵ میلیون تن است، هنوز هم درگیر بازار های صادراتی خود هستیم. وی افزود: در شرایط فعلی، هم تحریم ها بر بازار صادراتی کشور سایه انداخته است و از طرفی، ما محصولی را صادر می کنیم که ارزش افزوده زیادی ندارد. بنابراین، شاید صنعت فولاد باید به فکر تولید فولاد های آلیاژی باشد و یا مقاطع فولادی با تکنولوژی بالاتر تولید کند و سرمایه گذاری ها در بخش دیگری از صنعت باشند.

اکبریان گفت: علامت بزرگ سؤال اینجاست که چرا وقتی نشست ها و کمیسیون های متفاوتی برای برنامه جامع فولاد گذاشته می شود، چرا دولت همچنان به فکر جلو بردن برنامه ای است که از پیش تعیین شده است و تنها برخی از افراد با این برنامه به اهداف خود نزدیک تر می شوند؟

منبع: روزگارمعدن