توقف روند کاهشی تولید فولاد چین با المپیک پکن

توقف روند کاهشی تولید فولاد چین با المپیک پکن

بسیاری از تحلیلگران، المپیک پکن در ماه فوریه را نقطه عطفی کلیدی برای بازار فولاد می دانند. در نیمه اول سال 2021، تولیدکنندگان فولاد چین که حاشیه سود بسیار بالایی داشتند، تقریبا 600 میلیون تن فولاد خام تولید کردند که سنگ آهن را به رکورد بالای 230 دلار در هر تن در ماه می رساند. پس از آن چین بنا به دلایل زیست محیطی و برای تمیز نگه داشتن هوای پکن در المپیک زمستانی محدودیت های جدی تری برای تولید فولاد وضع نمود. در ماه اکتبر، تولید کنندگان سنگ آهن با نگرانی به قیمت ها خیره شده بودند، زیرا تولید فولاد چین به پایین ترین سطح خود در 3.5 سال گذشته رسیده بود و آمار رسمی نوامبر می توانست بدتر هم باشد.

در ده روز نخست دسامبر نیز میزان سنگ آهن دریافتی فولادسازان چینی تنها 2.36 میلیون تن در روز بوده که پایین ترین سطح 4 سال اخیر بوده است. معاملات آتی در هفته های اخیر به دلیل گزارش های مربوط به حاشیه سود بالاتر فولاد و اقدامات پیشنهادی برای تسریع سرعت رشد اقتصادی چین از سوی رهبران سیاسی این کشور، افزایش یافته است. حال فعالان بازار به دنبال پیش بینی درستی از تحولات سال آینده هستند. تحلیلگران موسسه فیچ بر این باورند که تولید فولاد چین سال آینده افت خواهد داشت ولی همچنان بالای یک میلیارد تن خواهد بود که خود خبر از بازاری پر رونق در کوتاه مدت می دهد.

به نظر این موسسه تولید فولاد چین در سه ماه نخست سال 30 میلیون تن از سطح نرمال کمتر خواهد بود که به دلیل المپیک زمستانی است. بسیاری امیدوارند با پایان المپیک این محدودیت ها کمتر شود و فعالان بازار سنگ آهن هم منتظر چنین تغییری هستند. البته تحلیلگران بسیاری نیز معتقدند با پایان المپیک زمستانی نباید منتظر بازگشت تولید فولاد چین به سطوح قبلی بود چون این کشور باید به اهداف کربن زدایی صنعت فولاد خود نیز فکر کند. صنعت فولاد چین به طور مجزا نزدیک به 46 درصد از کل انتشارات آلاینده های صنعتی و 13 درصد از کل انتشار کربن را به خود اختصاص داده است.

منبع: پایگاه خبری فولاد ایران