سیگنال های متناقض در بازار جهانی سنگ آهن

سیگنال های متناقض در بازار جهانی سنگ آهن

بازار جهانی سنگ آهن در سال 2021 غیر قابل پیش بینی بوده و پیش بینی قیمت آن در سال 2022 شجاعت زیادی می خواهد. با توجه به تاثیر همیشگی تصمیمان دولت چین بر بازار سنگ آهن، در نظر نگرفتن این عامل به شدت تاثیر گذار خطای بزرگی خواهد بود. در هفته گذشته هم مانند دفعات بسیاری در سال جاری، شاهد یک رشته سیگنال های متناقض در بازار برای قیمت سنگ آهن بودیم. ورشکستگی اورگراند و کایسا: سیگنال منفی، کاهش محدودیت های اعطای تسهیلات در چین: سیگنال مثبت، افزایش موجودی سنگ آهن بنادر چین به سطوح جدید: منفی، کاهش عرضه سنگ آهن استرالیا و برزیل مثبت.

حال تحلیلگران علی رغم رشد قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد از حدود 87 دلار کف قیمت 12 ماه اخیر در 19 نوامبر به 114.2 دلار هر تن سی اف آر چین در هفته جاری، نسبت به آینده بازار سنگ آهن نظرات منفی بیشتری دارند. برخی بانک های استرالیایی چشم انداز قیمت سنگ آهن در سال 2022 را منفی می دانند و پیش بینی ها برای قیمت این ماده اولیه را تا پایان سال 2022 از 82 دلار برآورد قبلی به 75 دلار کاهش داده اند که ضربه بالقوه چند میلیارد دلاری به بودجه استرالیا خواهد زد. به نظر برخی انتظار می رود سنگ آهن تا پایان سال 2022 به سمت 75 دلار در هر تن برود در حالی که شوک های ناشی از شرایط جوی به صادرات زغال سنگ استرالیا موقت خواهد بود و قیمت زغال سنگ بین 24 تا 33 درصد کاهش خواهد یافت.

گروه بانکی استرالیا و نیوزلند نیز معتقد است که سنگ آهن در سه ماهه اول سال به طور متوسط 110 دلار در هر تن خواهد بود و سپس به 90 دلار در هر تن در ژوئن می رسد، در ماه سپتامبر 87 دلار در هر تن و تا پایان سال 2022 به  85 دلار در هر تن کاهش می یابد و در سال 2023 به 80 دلار در تن خواهد رسید.

منبع: پایگاه خبری فولاد ایران