قرمز شدن شاخص بازار به دلیل سقوط لحظه آخری

منتخب‌سردبیر

قرمز شدن شاخص بازار به دلیل سقوط لحظه آخری

شاخص کل بازار سرمایه با سقوط لحظه آخری خود رنگ بازار را از سبز به قرمز تبدیل کرد. بازار سرمایه در وضعیتی ناپایدار قرار داشت و یک سیکل سینوسی را طی کرد، اما سقوط لحظه آخری شاخص به دنبال بازگشایی نماد «فملی» باعث شد تا بازار قرمز شود. به گفته کارشناسان بازار سرمایه، امروز بازار وضعیتی متعادل را پشت سر گذاشت و نماد های شاخص ساز با افزایش تقاضا همراه بودند، اما افت قیمت «فملی» بیشترین تأثیر را روی افت شاخص داشت. به هر حال، شاخص کل تا پایان معاملات امروز ۸۶۶ واحد افت کرد و به یک میلیون و ۶۴۲ هزار و ۳۳۵ واحد رسید.

شاخص کل هم وزن اما بر خلاف جهت شاخص اصلی بازار حرکت کرد و با افزایش ۴۲۶ واحدی، رقم ۳۶۳ هزار و ۷۶۸ واحدی را نشان داد. شاخص فلزات اساسی هم بیشترین تأثیر را از «فملی» گرفت و با ریزش ۷ هزار و ۹۸۹ واحدی، روی نقطه یک میلیون و ۶۹ هزار و ۴۰۷ واحدی ایستاد. در معاملات روز جاری، نماد های «برکت»، «انرژی ۳»، «شستا»، «غزر»، «بورس»، «کالا» و «فسبزوار» فهرست نماد های پر تراکنش را تشکیل دادند. نمادهای «فملی»، «شفن» و «فولاد» بیشترین تأثیر منفی و نماد های «اپال»، «وبملت»، «شپدیس» و «فارس» بیشترین تأثیر مثبت را روی شاخص داشتند.

امروز، نماد های فولادی عمدتا متعادل بودند، اما نماد های «فخاس»، «فولاد» و «فنورد» افت قیمت بیشتری را تجربه کردند. نماد های معدنی مانند «کچاد» و «کگل» هم تقریبا روز پر عرضه ای را طی کردند. نماد «ذوب» در معاملات فرابورس حول صفر درصد معامله شد.

منبع: فولادبان